![]() |
|
|
|
Tweet |
|
|
![]() |
|
Patkányok borzolják a kedélyeket a városban
Az utóbbi időben többen is beszámoltak a városban arról, hogy mostanában egyre gyakrabban patkányokba botlanak kertjükben. Ugyan a rágcsálóirtás alapvetően az ingatlantulajdonosok feladata, ám a fertőzött terület nagy valószínűség szerint a szennyvízcsatorna-hálózat. Ami azt jelentheti, hogy vándorpatkányok hordája járja Gyömrőt. A vándorpatkány jellemző tulajdonsága többek között az, hogy legfőbb élőhelye a szennyvízcsatorna. Igen szapora a faj, nagyon korán, 8 hetes korban válnak ivaréretté. Szaporodásukra jellemző, hogy egyetlen pár akár nyolcszáz utódot is világra hozhat évente.
A hagyományos csapdák általában hatástalanok ellenük, a méregből pedig nem esznek, ha látják, hogy elpusztult a társuk. Ezért csak olyan méreg eredményes, ami nagyon lassan fejti ki mérgező hatását, mert csak így van esély arra, hogy több példány is egyen a méregből (a legtöbb patkányméreg ilyen). Ráadásul a többségük gyorsan ellenállóvá válik a méreggel szemben.
A rágcsálók zavaró jelenlétét érdemes jelezni az önkormányzat felé, mert szaporodásuknak jelentős járványügyi következményei is lehetnek, hiszen pestist, leptospirozist és úgynevezett patkány-harapási lázat is terjeszthetnek. Utóbbi nemcsak harapással, hanem vizelettel és széklettel is terjed.
"Vegyen egy légpuskát és lőjje le"Volt olyan gyömrői lakos aki jelezte a Polgármesteri Hivatal felé, hogy felbukkantak a patkányok a városban, de a hivatal részéről a válasz az idős hölgynek csupán csak annyi volt, „vegyen egy légpuskát és lőjje le a nem kívánatos vendéget”.
Nem csak Gyömrőn, Üllőn is észlelték a patkányok megjelenését, de a szomszéd település városvezetése olyan komolyan veszi a lakossági bejelentéseket, hogy részt vállal a magánterületeken történő rágcsálóirtásban.
Ezért 2014. szeptember 12-13-14-én, majd szeptember 26-27-28-án is végeznek patkányirtást a város belterületén. Ahol további ellenőrzés szükséges, azt 2014. október 10-én végzik el. Azokon az ingatlanokon biztosítják ezt a szolgáltatást, ahol nagymértékben elszaporodtak a patkányok, és amelyekről bejelentés érkezett a Polgármesteri Hivatalhoz. Nem kell csodálkozni a gyömrői hivatal hozzáállásán, hiszen a szennyvíztisztításból visszamaradt iszapot is sajátos módon ürítik a település külterületein - a városvezetés asszisztálásával. Unortodox módon kezelik a lakossági panaszokat is az undorító fekália szag miatt, mert annyira komolyan veszik az ilyen észrevételeket, hogy változás nem történik.
Amikor Monor bűzlött, akkor a település alpolgármestere a szennyvíziszap külterületre való elhelyezésre kiadott hozzájárulást felfüggesztette, valamint a további kiszállítást leállítatta. Erről korábban itt írtunk.
Előfordult korábban is patkány a városban
Korábban már fordult elő Gyömrőn patkányinvázió, ezért érdemes komolyan venni a rágcsálók ismételt felbukkanásának problémáját. Akkor is sokan panaszkodtak a polgármesteri hivatalban a kártékony állatok gyakori megjelenése miatt. Először a 31-es főút közelében található szemétlerakóra terelődött a gyanú, hogy onnan settenkednek be a lakott területre a patkányok. A Bábolna Rt.-vel fertőtlenítették a területet, de újból feltűntek az állatok a lakóházak kertjeiben, melléképületeiben.
A sikertelen fertőtlenítés után, többen azt javasolták, hogy szigorítani kellene az állattartási rendeletet, mert sokan a megengedettnél több állatot tartanak, de az emésztőgödrök elhanyagoltságára is gyanakodtak, úgy vélték ezek is okai lehettek a patkányok szaporodásának.
A képviselő-testület 2001 utolsó önkormányzati képviselő-testületi ülésen úgy határozott, hogy szigorítja az állattartási rendelet betartását, s ha kell, igénybe veszik az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat segítségét is a patkányinvázió megállításában.
Most is lépnie kellene a városvezetésnek, de vajon számíthatunk-e erre most?
|
|
|
|