|
|
|
Tweet |
|
|
|
A Magyar Idők szombati számában olvashatunk egy elég részletes cikket az egykori PEVDI-gyártelepről, amely azt taglalja, hogy ezertonnányi veszélyes hulladékot szállítottak el Gyömrőről, az egykori vegyi üzem területéről, de a helyiek és a Greenpeace szerint a területen még most is vannak rákkeltő vegyi anyagok.
Greenpeace: Illegálisan áshattak el veszélyes hordókat a városban
A hatóságokhoz közérdekű bejelentések érkeztek arról is, hogy a veszélyes hulladékkal teli hordók egy részét a gyártelepen kívül, egy régi szemétbányában ásták el. A tulajdonos és a polgármester nem nyilatkozik, a hatóság teljes körű vizsgálatot ígért. A Greenpeace szerint a város határában lévő egykori szemétbányában ásathattak el mintegy 150 hordót egy vállalkozóval. A zöldek konkrét térképet is mellékeltek az egyik beadványukban az elföldelt vegyszeres hordók lehetséges helyéről, mely néhány méterre található az Árvácskák Kutyaotthontól vagy a Farkasdi, az Annahegyi és az Eperfasor utcák lakóépületeitől. A Greenpeace a hulladékok feltárása érdekében közérdekű bejelentéssel élt a Pest Megyei Kormányhivatalnál, amely az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósághoz utalta az ügyet. A vízminták begyűjtése a Greenpeace szerint azért volt fontos, mert ha a kútvízben csak egy kis része is megtalálható azoknak a vegyi anyagoknak, amelyeket korábban regisztráltak, nagy lehet a baj. A zöldek nemrég elküldték a környék lakóinál vett vízmintákat egy független laboratóriumba. A három mintából kettőben még most is kimutatható volt diklór-etilén és triklór-etilén, de már csak határérték alatti mennyiségben. A környezetvédők azonban hangsúlyozzák: a terület szennyezettségének pontos felméréséhez további részletes hatósági vizsgálatok szükségesek.
Mit csinált az önkormányzat?
A város vezetése dönthetett volna, hogy önmaga végezteti el a vizsgálatokat, de nem tette. Egy ezt kezdeményező korábbi képviselői indítvány tárgyalásakor Mezey Attila alpolgármester javasolta, hogy a képviselői indítványt a bizottság ne szavazza meg, mivel az „a folyamatból kiragadott és az ehhez szükséges eljárási folyamatból kiemelt intézkedés lenne”. Inkább kérjék fel Gyenes Levente polgármestert, hogy folytassa a környéken élő lakosság megnyugtatásához szükséges lépéseket.
A lap úgy fogalmazott, hogy a cégiratok tanúsága szerint nem biztos, hogy teljesen független szakértőként bízták meg a Saubermacher-Magyarország Kft.-t sem a felmérésekkel. Ez a társaság ugyanis egy telephelyen tevékenykedik a Németh-Eurotrans Kft. nevű fuvarozó céggel, amely viszont Németh Csabához, a Revdex Kft. ügyvezetőjéhez köthető. A jelek szerint tehát Gyömrő polgármestere úgy vette a kezébe a kármentesítés ügyét, hogy talált egy ismerős céget, amely megszerezte a PEVDI ingatlanait a korábbi tulajdonostól. Ez a társaság pedig nem egy független szakértői céggel, hanem szintén egy ismerős társasággal végeztette el a károk felmérését és a hulladékok egy részének elszállítását. Mivel a Revdex a kármentesítéshez jelentős állami támogatást is kaphatott, egyáltalán nem mindegy, hogy igazolhatók-e azok a Greenpeace-hez érkezett bejelentések, hogy a gyártelep hulladékából a Pevdi PEVDI területén kívül eső egykori bánya mélyére is került. Az is fontos lenne, hogy állami szakértők vizsgálják át újra a hulladékok elszállításáról szóló 2014-es záródokumentációt.
A Magyar Idők a napvilágra került információk kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy elgondolkodtató, hogy a PEVDI területét birtokló cég tulajdonosa és a helyi polgármester többszöri megkeresésükre sem válaszolt a feltett kérdésekre.
A teljes cikk itt olvasható.
Korábbi cikkeink a témában:
|
|
|
|