|
|
|
Tweet |
|
|
|
A tárolók környezetét mindenütt kifolyt üvegek és műanyagok borítják, de található itt eldobott műanyagkanna és veszélyes hulladéknak minősülő elhasznált gumiabroncs, sőt kihajított gyógyszerek is. A piac mellett található szelektív lerakó állapota méltatlan Gyömrő városához, ennek dacára a rendezetlen közállapotok régóta fennállnak. Változásról egyelőre nem tudni.
Korábban több lehetőség volt a szelektív hulladék városi elhelyezésére
A városban korábban még több lehetősége volt a hulladékot szelektíven gyűjtő, aktív környezetvédő lakosoknak a szemét elhelyezésére. A városközpontban található konténerek mellet többek között az Eskü téren is volt lehetőség a hulladékot kiválogatva lerakni. A szelektív szigetekre azért volt szükség, mert bár a műanyag és fém hulladék házi elszállítása megoldott, az üvegszemét elszállítását központilag már nem vállalják.
A szelektív szigeteket végül a korábbi, Mezey Attila fémjelezte városvezetés felszámolta és azok csak a városközpontban maradtak meg. A hulladéktárolók száma a 18 ezres lakossághoz mérten akkor már kevésnek bizonyult és a központot elcsúfította a folyamatosan „túlcsorduló” szemetesek látványa. Ezért került a szemétsziget a jelenlegi piac mellé. Igaz, hogy az eldugott helyen kevesebb ember szemét bántja a szemét, azonban a gazdátlan területen hatványozottan leromlottak a közállapotok.
Gyenes lendülete és lelkesedése is elfogyott
Még sokan emlékezhetnek rá, hogy az önkormányzati kampányban milyen magas fokon égett a várost végül elhódító „Jó itt élni” szervezet tettvágya. Minden hétre, ha nem minden napra jutott egy-egy rendbe tett közterület, kitakarított útkereszteződés. Sőt Gyenes Leventéék még - dicséretesen – a városon kívüli üllői bekötőút mellett található illegális szemétlerakatott is felszámolták. A jelenlegi polgármester ráadásul kampányában azt ígérte, hogy megreformálja a szelektív hulladékgyűjtést, a zsákos rendszert felszámolja, ugyanis az „bántja szemét és szépérzékét”. Ehhez képest - legalábbis a piac melletti körülmények azt mutatják - a lendület végül elfogyott és hatalmi pozícióból a városvezetésnek már nem olyan fontos a környezet állapota.
A zöld a divat
Napjainkban egyre többeket foglalkoztat teremtett környezetünk állapota, annak védelme, földjeink tisztasága, vizeink és a levegő minősége. A környezettudatos polgárok arra törekednek, hogy minél kevesebb műanyagot vásároljanak, kerüljék a felesleges csomagolóanyagot, egyre kisebb arányban termeljenek le nem bomló, vagy épp veszélyes hulladékot. A levegő minősége és a klíma védelme is egyre nagyobb szerepet játszik életünkben. A környezet védelme egyre fontosabb és egész társadalmunk érdeke, hogy a környezetvédelem minél inkább divatba jöjjön. Ezért is lenne fontos, hogy a szelektív hulladékgyűjtő szigetek megfelelő állapotúak legyenek, ürítésük, tisztán tartásuk folyamatos legyen, hiszen ezzel lehetne kifejezni a leginkább milyen fontos témáról van szó. A tiszta, rendezett körülmények megerősítenék azt a hitet, hogy a szelektív gyűjtés egy pozitív dolog, követendő minta, míg a rendezetlen körülmények elrettentők. Jó lenne, ha ezt a város vezetése felismerné és Gyömrőn is divatba jönne a rendezett, szelektív hulladékgyűjtés.
A kormány lépni fog
Palkovics László, a hulladékgazdálkodásért felelős miniszter korábban a Magyar Nemzetnek kijelentette, hogy az országnak meg kell találnia a műanyaghulladékok megfelelő feldolgozási módját. Ezzel párhuzamosan pedig meg kell állítani az illegális szemétlerakást. Már a kormány is érzékelte, hogy gyakorlatilag nincs Magyarországnak olyan szeglete, ahol ne lenne az árkokban, erdőszéleken hulladék, sajnos – mint látható – Gyömrő sem kivétel ez alól. A társadalmi nyomás egyre nagyobb, ami a kormánynak ezen a téren egyértelműen feladatot szab, ezért a kormány is feladatot fog adni az érintetteknek: az önkormányzatoknak a saját területükön meg kell majd szüntetniük a hulladéklerakást, akár úgy is, hogy az ehhez szükséges forrás biztosításához megemelik a helyi adót. Ha a kormányzati szándékok valósággá válnak, Gyenes Leventééknek sem marad más választásuk és rendet kell tenniük Gyömrőn, fel kell számolniuk majd a piacihoz hasonló szeméthegyeket.
A miniszter utalt arra is, hogy a szemetelés tetten érésekor büntetést kell kiszabni, de a bírságolás csak az egyik pillére a motivációnak. A másik összetevő a gyerekkori nevelés, pozitív motivációként pedig a betétdíjak ismételt bevezetését tudják elképzelni.
|
|
|
|