Győzött a józan ész, patkányirtás lesz októberben Gyömrőn |
![]() ![]() |
2014-09-11 21:03:14 |
Nem kell puska!
Ahogy már augusztus 21-én megírtuk, elárasztották Gyömrőt a patkányok. Akkor még a lakossági bejelentésekre a Polgármesteri Hivatal munkatársa, egy panaszkodó lakosnak azt mondta „vegyen egy légpuskát és lőjje le a nem kívánatos vendéget”. Azóta hallgatott a hivatal, és a Gyömrő 2000 Kör leghangosabb támogatói, negatív kampányról, valamint túlzásokról beszéltek.
Természetesen ismét kiderült, a Gyömrő 2000 Kör leghangosabb támogatói ismételten tévednek, a problémák nem szűnnek meg attól, hogy aki kimondja, azt hazugsággal rágalmazzák.
Győzött a józan ész!Végre cselekedni kezdett a városvezetés. Októberben megkezdődik a patkányirtás, mivel mégis csak vannak patkányok a városban, és ahogy hivatalos közleményükben is írták „A probléma megoldása sürgető, mivel a hideg idő közeledtével ezek a rágcsálók egyre inkább az épületek felé fognak húzódni.”.
Azt azért hangsúlyozzuk, (és pontosan ezért volt érthetetlen idáig az elutasító, tagadó reakció) egy patkány invázióért nem feltétlenül a városvezetés felelős. Több összetevője lehet egy ilyen esetnek, ezek között Gyömrőn a következők állnak fenn: a csatornázás hatására a csatornarendszer, és a régi emésztők fészket biztosítanak az élősködőknek. A kertekben található szemétkupacok (sitt, növényi hulladék) is közrejátszhatnak, valamint a várost körülvevő illegális szeméttelepek, a szennyvíziszap nem megfelelő kezelése és a városban lévő gazdátlan telkeken burjánzó növényzet is közrejátszik. Ezt az Üllői önkormányzat hamar belátta, Gyömrő vezetésének idő kellett, hogy felfogja a helyzetet, de még talán időben vagyunk ahhoz, hogy reggel, ne kis tappancsok hideg érintése az arcunkon ébresszen bennünket.
A lakosságra is szükség van!És ez nem vicc. Az önkormányzat csak a közterületeket tudja kezelni. Bár azok a családok amelyek már észlelték a problémát, bizonyára megkezdték a lokális irtást telkükön, de ahogy a városvezetés közleményében is írva vagyon, mindenkire szükség van a patkányok végleges eltüntetésére. Amennyiben lehetséges, októberben mindenkinek tennie kell, be kell szerezni pár ezer forintért egy engedélyezett irtószert és azt el kell helyezni, lehetőleg a rágcsálók feltételezett fészke közelébe vagy a feltételezett haladási nyomvonalukon.
A nyomvonalat és fészket szerencsés esetben a fokozott mértékben előforduló patkány ürülékről és egyéb rágcsálók okozta nyomokról lehet felismerni. Sajnos az egérhez hasonló jellegzetes szagról nem lehet felismerni ezeket a kártevőket, azonban fertőzés szempontjából sokkal veszélyesebbek, megéri akkor is védekezni, ha látszólag nincs probléma a kertben.
Vigyázzon a háziállatokra!Mivel a mérgek általában véralvadás gátló hatásukkal, azaz lassan ölő belső vérzésekkel ölik meg a rágcsálókat, hatásuk nem azonnali. Ennek a késleltető hatásnak jelenetőssége van, hiszen a patkány intelligens állat, csak akkor fogyaszt az ismeretlen ételből, azaz a méregből, ha azt társai egy bizonyos ideig túlélik.
Azonban a méreg a háziállatokra is veszélyes lehet, ezért körültekintően kell elhelyezni. A háziállataink bíznak bennünk, bátran megesznek bármit amin szagunkat érzik és látják mi tettük a földre, ezért érdemes lehetőség szerint elkülöníteni őket a mérgezett területekről. Mivel az elhullott kártevők mérgezettek és legyengültek, elpusztulásuk előtt könnyű prédát jelentenek a kutyáknak, macskáknak, de akár elhullott patkányból is fogyaszthat házi kedvencünk. Ezért figyelni kell állatainkat, ha viselkedésükben változást veszünk észre azonnal állatorvoshoz kell fordulni. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban az állatok fülét egy óvatos szúrással meg lehet sebesíteni, ha vérzés nem áll el 2-5 percen belül állatorvoshoz kell fordulni. A méregtől elszenvedett vérzékenység nagymennyiségű K vitaminnal kezelhető, azonban elsődleges a hozzáértő állatorvos felkeresése, ha problémát, vagy viselkedésváltozást tapasztalunk.
AE
Utoljára frissítve: 2014-09-13 18:16:02 |
