A PEVDI története 5.rész - Csordogáló vegyi szenny a föld mélyén |
![]() ![]() |
2013-02-21 09:45:39 |
A politikai csatározások teljesen kialtatták a Pevdi iránti érdeklődést, mintha csak egyszer és mindenkorra megoldották volna a helyzetet. Nem sok minden változott a „termelés” leállításával és néhány szétrobbant hordó látványos elszállításával.
2007- ben Lakossági fórumot tartottak a Fekete István Általános iskolában a régóta húzódó PEVDI – ügyben. A már nem üzemelő gyár területén a hivatalos felmérés szerint csak a felszínen hétszáz tonna hulladék volt. Egykori dolgozók azt állították, hogy a talajban 4-8 méteres mélységben további hulladékot ástak el. A Környezetvédelmi hivatal szerint nem veszélyes-hulladékról volt szó, így nem is kívánták elszállítani. A terület magánkézben volt és a felszámoló biztos semmilyen jelét nem adta annak, hogy megoldaná az egyre sürgetőbb kérdést.
Jelentkezett egy cég, mely megvásárolta volna a területet. Ennek feltétele a hulladék elszállítása, melynek költsége a cég becslése szerint minimum hatvan millió forint lett volna. A gyömrői érdekeltségű kft egy szinterező üzemet, biztonságtechnikai szerelőcsarnokot, valamint lakatos-műhelyt kívánt volna üzemeltetni a telepen. Ezzel az ötlettel megkeresték a város vezetőit, akik úgy gondolták, hogy csak abban az esetben adják ki a szükséges engedélyeket, ha a környéken lakók hozzájárulnak a beruházáshoz, hisz ők az elmúlt évtizedekben is rengeteget szenvedtek az üzem miatt. Hodruszky Lajos alpolgármester ötlete nyomán szerveztek egy lakossági fórumot, melyen rajta kívül ott voltak a cég vezetői, illetve jó néhány érintett lakos is.
A céget képviselő hölgy „finoman” előre vetítette, hogy a tevékenységükhöz „nem kell a lakosság hozzájárulása”. Elmondta, hogy egy lakatos műhelyt, valamint egy szerelőműhelyt szeretnének kialakítani a területen lévő számtalan épület egyikében, ahol „hat asztalnál, ül pár emberke, és szerelget” A XXI. századi technológiát a végsőkig mellőző, filctollal készült látványtervet kapták kézhez a lakossági fórúmon résztvevő érdeklődök.
„Ha hozzávetőlegesen számolunk, a terület megtisztítása, az épület átépítése, a hatósági engedélyek, valamint, ha a talajminta elemzés eredménye indokolja, a talajcsere minimum 50cm mélyen, körülbelül 200 millió forintos költségbe fog kerülni. Miért éri meg?” hangzott el a kérdés többek szájából. A válaszuk ez volt: „Ez legyen a mi dolgunk!”
Az első fórumhoz képest a cég annyit változtatott tervein, hogy nem telepíti át a szinterező üzemét. Arra a kérdésre, hogy mi a garancia
Tovább gondolva a történetet, bizony még sok kérdés is tisztázatlan volt. Mi a garancia arra, hogy ha a terület a cég tulajdonában lesz, vajon 2-3 év múlva, nem látják e mégis jobbnak üzleti szempontból, visszatelepíteni a vegyi üzemet? Vagy egy másik városvezetés, munkahelyteremtés cím alatt, nem lesz- e elnézőbb? Melyik az a bank az, amelyik ilyen kis volumenű tervre kölcsönöz ennyi pénzt? Vagy talán csak nekünk lakosoknak, nem árultak el többet? Mint megtudtuk, szeretnek titkolózni, ami a „becsületes” cég múltjából is kitűnik, hiszen évtizedeken keresztül, szinte minden létező, munkavédelmi és környezetvédelmi előírást semmibe véve működött. Ami még meglepőbb, hogy hagyták működni Felháborító volt, mikor a hölgy többször is hangsúlyozta. „Magukat meg sem kellene kérdeznünk!” Egy úr szájából az is elhangzott, hogy „Mit jönnek ezekkel a kis egyéni problémáikkal!”
„Az ipari területet lakóházak veszik körül, a lakosság véleménye itt fokozottan számít. Minden ember alapvető joga tiszta környezetben, és egészségben leélni az életét! „- olvashattuk a lakossági fórum értékelését a helyi Környezet, Ifjúsági és Gyermekvédelmi Egyesület közleményében.
A helyi környezetvédők felvették a kapcsolatot Közép-Dunavölgye Környezetvédelmi Felügyelőséggel, akiket arra kértek, hogy tartsanak részletes és nyilvános beszámolót, egy általunk rendezett fórumon. Dr. Szabó Sándor Közép-Dunavölgye Környezetvédelmi Felügyelőség Igazgató beszámolója részletesre sikeredett, és kérdések is voltak bőven. A fórum végén kiderült viszont, hogy olyan jogi helyzet állt elő, amin nem tud a hatóság továbblépni, így megrekedt az ügy. Nem derült ki, hogy az ott még a hatóság számára is ismeretlen anyagok, vajon meddig tárolhatók.Közben egyre több olyan lakossági bejelentés érkezett, hogy szennyezett a kutak vize.
A Pevdi területén a következő szennyező anyagok voltak találhatók: Epiklórhidrin: az alapanyag rákkeltő. vese, máj és tüdőre veszélyes. Metil-Etil-Keton: zsírtalanítja a bőrt. toxikus hatású (allergia). Piridin/Azobenzol: máj, vese, központi idegrendszert károsítja, rákkeltő. Dioxán: mérgező. Xilol: májat károsítja, toxikus. Metil-Szobutil-Keton: a közpinti idegrendszert támadja. Etilénglikol: toxikus. Fenol: bőrgyulladás, máj, vese károsító. Benzol: leukémiát, csontvelőgyulladást, légzésbénulást, álmatlanságot okozhat. Paraformaldehid: bőrszenzibilizálódás (allergia), vesét támadja.
PJ
Folytatás hamarosan! -------------------------------------------------------------------------------- Sorozatunk:
Folyamatosan bővülő „PEVDI” képgalériánk>
Bár elegendő információt sikerült összegyűjtenünk a témában, kérjük kedves olvasóinkat, ne tartsák magukban a PEVDI titkait, esetleges információikat, fotóikat várjuk az info@gyomroi-hirhatar.hu e-mail címre!
Utoljára frissítve: 2013-02-21 09:49:05 |
